ZAKRES FUNKCJONALNY – System komputerowy Studio Magazyn WMS.Net przeznaczony jest do obsługi dla dowolnego przedsiębiorstwa, a w szczególności dla firm handlowych i produkcyjnych.
funkcje programu magazynowego – nowoczesny magazyn
System komputerowy WMS.Net przeznaczony jest do obsługi dla dowolnego przedsiębiorstwa, a w szczególności dla firm handlowych i produkcyjnych. Przedstawiony poniżej zakres funkcjonalny jest przykładowy i uzależniony od rodzaju zakupionej wersji programu i zakresu przeprowadzanych wdrożeń. Nowoczesne rozwiązania przepływu informacji wspomagające procesy magazynowe wykorzystują komputery w ich realizacji. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie większego magazynu, którego zadaniem jest sprawna obsługa, stanowiąca podstawowy atrybut procesu logistycznego bez komputera. Zastosowanie systemu informatycznego w gospodarce magazynowej przyśpiesza Operacje związane z wystawianiem dokumentów obrotu towarowego oraz usprawnia prace z przypisywaniem określonemu adresowi w przestrzeni składowej jednej palety (pojemnika). Dobra materialne przyjęte do magazynu są umieszczane w tej palecie zgodnie z dokumentacją, z której wynika, jakie dobra i w jakiej ilości są ulokowane w konkretnej palecie (pojemniku). Paleta otrzymuje w miejscu identyfikacji zakodowany adres określający miejsce składowania. Tworząc określoną strukturę organizacyjną magazynu(ów) należy brać pod uwagę rolę jaką magazyn spełnia w łańcuchu logistycznym, gdyż struktura ta powinna w każdym przypadku być dostosowana w sposób indywidualny do roli spełnianej przez magazyn. W celu określenia roli poszczególnych magazynów i ich odpowiednim skonfigurowaniu w systemie informatycznym należy przedstawić:
- Parametry techniczno wydajnościowe użytkowanych obiektów i wyposażenia
- Plany przepływu masy towarowej przez magazyn
- Dane kosztowe ;
- Harmonogramy pracy krótko i długookresowych Wypełnienie przestrzeni magazynowej dobrami i optymalne jej wykorzystanie wymaga stosowania sprawnie funkcjonującego systemu orientacji przestrzennej, pozwalającego na szybkie i bezbłędne odszukanie pozycji asortymentowej.
Lokalizacja magazynowa pozwala na rozdzielenie towaru na kilka miejsc składowania przy jednocześnie wspólnej kartotece asortymentowej. Możliwe jest zamawianie, sprzedaż i wydawanie towaru na jednym dokumencie z różnych lokalizacji magazynowych. System prowadzi też kontrolę rozchodu z miejsc adresowych i pozwala blokować rozchód poniżej stanu zerowego. W systemie lokalizacja magazynowa może być obsługiwana tylko w jednym magazynie. Pozostałe magazyny obsługiwane są bez lokalizacji. Magazyn, w którym obsługiwana jest lokalizacja nazwany jest Magazynem Wysokiego Składowania (MWS) i oznaczony w programie symbolem MG. Oprócz magazynu (ów) wysokiego składowania system może prowadzić różnolegle dowolną ilość zwykłych magazynów oznaczonych dowolnymi innymi symbolami.
Ewidencja przyjęć do magazynu
Funkcja programu magazynowego – PRZYJĘCIA – Przyjęcia do magazynu mogą się dobywać bezpośrednio i być rejestrowane za pomocą dokumentów przyjęć zewnętrznych Pz lub pośrednio na dpostawie dokumentów zleceń przyjęć ZPZ lub awiza dostawy. Ponadto stan magazynowy może zostać zwiększony za pomocą innych dokumentów przyjęć wewnętrznych Pw lub przesunięć międzymagazynowych.
Inwentaryzacja – spis z natury
Funkcja programu magazynowego – INWENTARYZACJA – Program Magazynowy WMS.net umożliwia tworzenie arkuszy spisowych, czyli uporządkowanych list artykułów, dostępnych w magazynie. Arkusze tworzone są w oparciu o stan magazynowy wynikający z dokumentów przyjęć i wydań.
Ewidencja wydań z magazynu
Funkcja programu magazynowego – WYDANIA – Wydania z magazynu mogą się dobywać bezpośrednio i być rejestrowane za pomocą dokumentów wydań zewnętrznych Wz lub pośrednio na dpostawie dokumentów zleceń wydań ZWZ lub zamówień. Ponadto stan magazynowy może zostać zmniejszony za pomocą innych dokumentów wydań wewnętrznych Rw lub przesunięć międzymagazynowych.
Numery seryjne
Funkcja programu magazynowego – NUMERY SERYJNE – W programie magazynowym możemy rejestrować obrót towaru z dokładnością do numerów seryjnych urządzeń, aby wiedzieć w jakim miejscu znajduje się konkretne urządzenie z danym numerem seryjnym.
Daty ważności
Funkcja programu magazynowego – DATA WAŻNOŚCI – Program magazynowy WMS.net pzowala rejestrować dla każdej dostawy terminy przydatności do spożycia (daty ważności) na podstawie których można prowadzić wydania wg zasady FeFo oraz kontrolować gdzie znajdują się artykuły przeterminowane.
Praca w sieci lokalnej lub przez internet
Funkcja programu magazynowego – PRACA WIELOSTANOWISKOWA – W przypadku większości magazynów znaczenie ma współpraca między wieloma stanowiskami pracy połączonymi siecią komputerową. W przypadku wielu magazynów rozproszonych w kraju lub zagranicą takich stanowisk korzystających z aplikacji może być bardzo dużo. Studio magazyn WMS.net wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne Microsoft ASP.net i bazę MS SQL 2008 server pozwalajac na pracę dowolnej ilości uzytwkoników nie tylko w siec i lokalnej, ale także przez internet. W 2009 roku wdrożliśmy rozwiązanie do pracy dla około 300 użytkowników korzystających z aplikacji przez przeglądarkę internetową.
Traceability
Funkcja programu magazynowego – TREACEBILITY – Istotą rozwiązań do śledzenia pochodzenia towarów „traceability” jest możliwość monitorowania ruchu i pochodzenia danego produktu na każdym etapie łańcucha dostaw, czyli możliwość uzyskania danych z poprzedniego etapu łańcucha. Ponadto rozwiązanie dostarczenia informacji do następnego etapu – do kogo i co zostało wysłane. Narzędziem funkcjonowania takiego rozwiązania jest System GS1 posługujący się globalnymi standardami w zakresie oznaczania jednostek i przepływu informacji. Rozwiązania „traceability” są szczególnie pożądane w branży towarów spożywczych, co wynika z Rozporządzenia 178/2002 z dnia 28 stycznia 2002 r. Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, które weszło w życie w Polsce 1 stycznia 2005 r. jako członka Unii Europejskiej. Rozporządzenie to nakłada na przedsiębiorstwa branży żywnościowej i żywieniowej obowiązek śledzenia ruchu i pochodzenia produktów, czyli stosowania określonych zasad i procedur pozwalających zapisywać konieczne informacje o produktach przemieszczanych w łańcuchach dostaw.